Якщо Ви плануєте доручити професіоналам справу вирощення топіару на своїй ділянці, то можете це зробити ТУТ.


топіар у саду

Топіар чи фігурна стрижка рослин

Топіар - це мистецтво художньої обрізки крон дерев та кущів для надання їм декоративних форм. Простими словами - фігурна стрижка рослин.

Зробимо невеликий екскурс в історію.

Занадто далеко ходити не будемо, інакше доведеться заглибитися в часи існування висячих садів Семіраміди. Зупинимося на Стародавньому Римі у часи імператора Августа, який жив в першому столітті нашої ери. Саме його чудові сади з химерними істотами з самшиту в докладному описі потрапили в історичні хроніки. Тому Стародавній Рим прийнято вважати батьківщиною мистецтва топіар.
Як відомо ніщо не вічне, і мода на топіар згасла ще раніше, ніж сама Римська Імперія. Час минав, спрацював закон історичної спіралі, і в епоху Середньовіччя фігурно підстрижені живоплоти з'явилися знову. В Епоху Відродження топіар взагалі став повальним захопленням. Кожен вельможа намагався зробити свій сад неповторним витвором мистецтва і створити ідеальні фігури.топіар у Львові

Прогрес підстьобував «топіаристів», стали з'являтися різні образи - починаючи від осликів і слоників, закінчуючи соборами і кардиналами.
Далі знову період забуття, примхлива мода перейшла на бік природних пейзажів, які імітували природну невинність.

Топіар сьогодні
У наш час топіар повертається, але на цей раз хвиля модних тенденцій рушила з Північної Америки, де на давньоримське мистецтво був свій погляд.

Прагматичним американцям на початку минулого століття прийшла ідея створювати плетені дротяні каркаси фігурних форм, які надягали на молоді рослини. По мірі того як молоді пагони починали виходити за межі каркаса, їх просто обрізали.

фігурна стрижка рослинЦе ноу-хау дозволяє домогтися тонкощі в деталях, різноманітності в формах, і, звичайно, доступності в обслуговуванні не тільки професіоналам, але й любителям.
Сьогодні під прапором топіар створюються об'ємні садові скульптури і композиції з трави, квітів та інших рослин. Їх основа - металевий каркас, заповнений грунтом і насінням, який при правильному догляді незабаром стає чарівною зеленою прикрасою.

Зазначимо, що сучасне топіарне мистецтво не обмежується тільки роботою з рослинами. Для декору приміщень часто використовуються неживі деревця ручної роботи, виготовлені з різних матеріалів (сухоцвіти, поролон, намисто, пір'я і т.д.).Але все-таки закликаємо дивитися на топіар через призму ландшафтного дизайну і використовувати тільки живі рослини для створення вигадливих фігур. Справа ця без сумніву складна, проте дуже захоплююча.

Методи стрижки топіару.

Отже є два методи стрижки топіару - «на око» і по каркасу. Стригти рослини зазвичай починають в 5-річному віці. До цього часу вони розвивають гарну кореневу систему і цілком зможуть впоратися зі стресом, отриманим в результаті стрижки.

Золоте правило - не зістригати за один раз більше третини маси рослини. У рік посадки рослина взагалі не потрібно стригти. Кількість стрижок - від 2 до 4 за сезон, самшит, наприклад, виносить 2 стрижки. Першу стрижку вічнозелених і хвойних бажано провести в другій половині літа. Наступні - в березні-квітні, до початку активного росту, коли рясно виділяється смола. В цей час хвойні рослини краще не турбувати стрижкою. Також не можна залишати на них голі, без хвої, гілки, вони не дадуть приросту. Оскільки хвойні не мають сплячих бруньок. З хвойними (тис, види туї, ялівець) треба працювати обов'язково в рукавичках, адже вони отруйні. Закінчують стрижку в серпні - на початку вересня, щоб крона стала густіша. В кінці сезону треба обов'язково зрізати третину приросту поточного року, просто повторюючи вже наявну форму крони. Навіть коли фігура доросла до бажаних розмірів, зістригати черговий приріст необхідно вище попередньої стрижки, інакше топіар почне «лисіти». При створенні складних скульптур взагалі обмірковують кожен зріз, аналізують напрямок росту ближньої нирки, щоб не виникло непотрібних прогинів або опуклостей, які доведеться виправляти не один рік. Але таке майстерність набувається з досвідом.

Топіар може стати вашим хобі на довгі роки, адже виростити дерево або кущ певної форми - справа не одного дня і навіть не року!


Якщо Ви плануєте доручити професіоналам справу вирощення топіару на своїй ділянці, то можете це зробити ТУТ.

пейзаж топіару львамистецтво фігурних собак з рослинкомпозиції з трависадові скульптурифігурна стрижка кустів м'ячаоб'ємні фігури людей для прикрасизелені шахмати топіаруверсаль на дачітопіар слона на дачітопіар на деревіфігурки крокодила для садукаркасне топіарідачні фігури з кущівтопіарі-фігури для ландшафтумашина топіарвигадана фігура топіарутопіар у Львовіживоплоти і топіарітопіар-заяцьтопіар слонів з освітленнім