Живопліт

На жаль, живоплоти і досі велика рідкість у наших садах. Мабуть основна причина в тому, що на відміну від дерев'яного або металевого паркану живопліт створюється не за один день і навіть не за один рік, та ще й потребує регулярного догляду. Але витрачені Вами зусилля не пропадуть дарма, адже живі зелені стіни створюють особливу атмосферу в саду, надають життя архітектурі, поглинають пил і шум, а високі живоплоти служать ще й природним захистом від вітру.

Перед посадкою живоплоту потрібно визначиться яка огорожа вам потрібна, від цього буде залежати які рослини стануть її основою і скільки місця він займе на ділянці.

В першу чергу вибираємо висоту огорожі. Самі невисокі – бордюри, їх висота від 50 до 70см. Для їх створення підійдуть самшит, кизильник блискучий, бирючина, компактні сорти барбарису, спірея, магонія падуболиста.

Низькі огорожі - від 70см до 1,2м. Тут так само можна використовувати кизильник блискучий, барбариси, також бузок угорський, дерен, пухароплідник, вейгела.

У середні огорожі від 1,2 до 2 метрів, можна посадити бузок звичайний, граб, жимолость татарську, дерен.


Високі огорожі - понад 2 м. Тут можна використовувати так само бузок звичайний, граб, калину, клен надрічковий.

Крім листових рослин в живих огорожах чудово виглядають і вічнозелені хвойні - туя, ялівець, ялина.

До речі і в тих і в інших є свої переваги і недоліки. Наприклад огорожі вирощені з листових сортів ростуть швидко, але їх необхідно частіше стригти, восени багато з них скидають листя і стають прозорими. Хвойні ж ростуть повільно і посадковий матеріал їх коштує дорожче, але вони не вимагають частих обрізок, добре тримають форму і не втрачають своєї густоти круглий рік.


Говорячи про живопліт ми найчастіше уявляємо собі рівні стрижені стіни, але більшість кущів при щільній посадці і без регулярної стрижки утворюють непрохідну перешкоду. Такі огорожі називаються вільноростучі і за ними набагато простіше доглядати. Їх можна створити з одного виду рослин, або декількох, підібравши кущі за кольором листя або за термінами цвітіння. У таких огорожах рослина може показати себе в повній красі під час цвітіння. Прекрасно в таких огорожах виглядають спіреї, кущові троянди, бузок, садовий жасмин. Невеликий мінус таких огорож в тому, що по ширині вони займають значно більше місця ніж стрижені огорожі і це обов'язково необхідно враховувати при плануванні посадок.

Після посадки стриженого живоплоту найбільше запитань виникає з приводу обрізки рослин і тут, з урахуванням їх біологічних особливостей, вони діляться на три групи.

До першої групи належать рослини, які дають молоді пагони від основи куща. Це гліди, жимолость татарська, бирючина. Навесні, відразу після посадки їх сильно обрізають залишаючи гілки не довше 15 см.

До другої групи належать чагарники, у яких молоді пагони відростають з нижньої і середньої частин куща. До цієї групи відносяться кизильник блискучий, пухароплідник, барбарис, ліщина.

Після посадки таких кущів лише на одну третину вкорочують верхні і бічні пагони.

До третьої групи відносяться хвойні рослини. При їх посадці обрізають тільки бічні гілки для стимулювання росту нових бічних пагонів.

У наступні 2-3 роки формування живоплоту у рослин обрізають молоді пагони на 1/2, 1/3 приросту в залежності від сили росту рослини. Надалі, у міру відростання огорожі до заданої висоті від річного приросту залишають тільки 1-2 см. Довжини. І звичайно при формуванні стриженого живоплоту завжди потрібно стежити за тим, щоб верхня частина завжди була трохи вужче, ніж нижня утворюючи в поперечному розрізі конус, така форма не дасть стінці оголяться знизу через нестачу світла.