Догляд за газоном

Правильний догляд за газоном – це стрижка, полив, знищення бур’янів, підживлення і т.д.. Результат догляду з’являється не відразу і складається з того, щоб допомогти траві стати сильнішою і тоді незваним гостям – бур’янам, моху, деяким болячкам буде важче на ньому з’являтися.

Обов'язкові види робіт:

Регулярний покіс.

Основним завданням при догляді за газоном є правильний покіс. Це означає вчасно його почати і закінчити. Секрет покосу полягає в тому, щоб трава була настільки висока, щоб коріння отримувало достатню кількість поживних речовин, і достатньо коротка, щоб газон виглядав гарно. Висота трави повинна залишатися приблизно однаковою протягом всього сезону.

Газон потрібно косити часто, але не дуже коротко. Це запобігає збільшенню листової маси, зменшує розхід корисних речовин і зменшує кількість бур'яну, дощових хробаків і грубих трав. Від частого покосу газон набуває карликової форми росту, що стимулює утворення щільної дернини.

Коли косити.

Газон косять починаючи з квітня-травня до жовтня. Частота покосів залежить від типу газону, висіяних на ньому трав, погоди, характеру грунту, стану газону і пори року. Кращий порадник - висота трави. Якщо вона на 2-3 см перевищує рекомендовану - пора косити. Не допускайте переростанню газону більше ніж 8-10 см. висоти!

Ось приблизні поради, якими можна користуватись: косіть кожних 4-5 днів у період активного росту трави весною. Косіть раз в тиждень влітку і восени. Якщо в період активного росту трав газон косити рідше, ніж один раз в тиждень, то це призведе до одноразової втрати великої кількості листової маси. Від цього трава стає слабшою, і на прогалинах з'являються мох та бур'ян.


Регулярний полив.

Під час посухи трав'яний покрив перш за все втрачає пружність і брякне. Ці ознаки проявляються приблизно за сім посушливих днів влітку або десять - весною. В такому випадку добряче полийте газон.

Коли поливати.

Перша ознака браку води - втрата травою "пружності". Саме в цей час необхідно полити газон, інакше він втратить яскравість і набуде сіро-зеленого відтінку. Якщо цього не зробити, трава пожовтіє, потім втратить колір і на газоні з'явиться бур'ян.

Поливати краще всього в прохолодну погоду, коли вода слабо випаровується. Кращий час для поливу - вечір або ранок. Але найкраще - влаштувати автоматичний полив, від роботи якого і насолоду отримуєш, і часу побільшає.

Не бійтеся поливати газон в день у самі спекотні дні! Адже палаюче сонце та сухе повітря може за день висушити траву, яка вже за декілька днів перетвориться на "сіно"


Підрізання та вирівнювання країв.

Газон з травою, що відросла по краям виглядає некрасиво. Сплануйте газон таким чином, аби газонокосарка діставала до його країв. Після покосу підрівняйте краї за допомогою гострих садових ножиць. Під стіною чи парканом слід скошувати газон мотокосою.

.


Прочісування газону.

За рік на газоні накопичується багато сміття: опале листя, гілочки, суха трава, купки викинутої дощовими хробаками землі. Універсального інструменту для прибирання не існує - для кожного виду робіт призначені особливі пристосування.

Опале листя прибирають віником або пружними граблями з гумовими чи пластиковими зубцями, які не пошкоджують сам газон.

.

Навесні дуже важливо вичесати газон від залишків сухої трави. Це можна зробити або спеціальними граблями, або машинкою - скарифікатором, який значно краще і швидше виконає роботу. Інколи цю процедуру варто повторити у серпні-вересні, після спекотних літніх днів, щоб прибрати сухостій.

.


Внесення добрив.

Постійна стрижка трави сильно виснажує запаси корисних речовин в грунті. Тому газон необхідно підживлювати, а саме: весною азотним добривом, влітку комплексним азотно-фосфатно-калійним добривом, восени безазотним добривом Безглуздо вважати, що підживлювати траву не потрібно, тому що від цього вона буде швидше рости - від голодування трава стає слабшою і рідшає.

Як підживлювати.

Перед внесенням добрива взнайте прогноз погоди. Підживлювати краще перед дощем, якщо після підживлення не має дощу, то після підживлення ретельно полийте газон. Норма витрат добрива зазвичай складає орієнтовно 2-3 кг на 1 сотку газону.


Мульчування.

Мульчування - це розподілення по поверхні газону рихлого органічного матеріалу. Суміш для мульчування зазвичай складається з плодючого мінерального грунту, піску та гумусу. Садівники здійснюють його кожен рік. Мета мульчування - заповнити утворені протягом сезону дрібні нерівності на поверхні грунту.

Як здійснюють мульчування.

Краще всього поверхню газону мульчувати на початку осені, переважно - в середині вересня. Почистіть газон граблями, якщо на ньому є купки сухої трави. Якщо за день-два до мульчування зробити аерацію, то його ефективність на щільному грунті значно збільшиться.

Розкидайте невелику кількість суміші і розрівняйте по поверхні грунту так, щоб трава не пом'ялась, але якщо суміш розкинута нерівномірно - це зменшить ефект мульчування. Розрівняти суміш по поверхні вам допоможуть пружні пластикові граблі.


Аерація.

Суть аерації дуже проста. В грунті робляться отвори, щоб у них могло проникнути повітря і вода. Однак зробити це не так і легко.

Головна мета аерації - подолання щільного шару грунту на глибину 5-8 см. Найщільнішим грунт буває в місцях найбільшого навантаження: на дитячому майданчику, в центральній частині доріжки і т.д. Ущільнення глиняного грунту не дає змоги розвиватись кореневій системі трав, тому потрібно проколювати землю - робити аерацію.

Грунт проколюють зубцями на глибину не менше 4 см. Тоді відбувається газообмін: необхідний для росту коріння кисень проникає вглиб, а шкідливий вуглекислий газ, що затримує доступ води до кореневої системи, випаровується. Під час посухи корінці рослин гинуть від недостачі води, а восени в грунт не проникає волога, на газоні може з'явитися мох.

Де проводити аерацію.

Аерацію проводять на газоні у тих місцях, де з'явились дві або більше наступних ознак

- застій води після дощу;

- трава дуже швидко набуває бурого кольору в суху погоду;

- росте повзучий мох;

- в місцях де інтенсивно витоптується трава;

- трава втрачає пружність.

Коли здійснювати аерацію.

Виберіть день, коли земля волога. Аерація покращить "дренаж" грунту, а молоді корінці, що виросли покращать опір трави до посухи наступного літа.

Робіть аерацію весною чи літом, перед внесенням добрива або поливом.


Коткування газону.

Коткування газону проводять для того, щоб усунути горбики та ямки, що утворилися на газоні.

Також коткуванням ви можете прикласти траву у певних напрямках, як це роблять на футбольних полях, утворюючи контрасні полоси, які слугують прикрасою газону.


Боротьба з бур'янами.

Боротьбу з бур'янами необхідно здійснювати доки вони не розрослися. Це можна робити механічним або хімічним способом - вибір залежить від кількості та виду бур'яну.

Для хімічного захисту газонів від багаторічних однодольних та дводольних бур'янів ми рекомендуємо гербіцид вибіркової дії "Фернандо", "Лінтур", або "Діален". А проти багаторічних злакових бур'янів - "Пума супер"

.

.КАЛЕНДАР РОБІТ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ГАЗОНОМ

Січень

У цьому місяці на дорослому газоні роботи не проводяться. Ви нічим не допоможете траві, а ось в сиру та морозну погоду нашкодити ходінням по насиченій водою або промерзлій землі можете дуже легко.

Це найкращий час, щоб перебрати газонокосарку і підготувати інший газонний інвентар до весни.

Лютий

В теплих районах сезон догляду за газоном може початись вже у цьому місяці, з появою землі, що викинули дощові хробаки. Коли ці купки підсохнуть, приберіть їх мітлою. Не косіть газон до початку березня.

Березень

По великому рахунку саме у цьому місяці починають основні роботи на газоні. Як тільки трава почне рости і дозволяє погода і стан грунту, граблями або скарифікатором почистіть газон від листя та сміття. Після цього варто підживити газон добривами, щоб пришвидшити процес відновлення після зими. Якщо взимку були сильні морози, є сенс утрамбувати дернину садовим катком.

Під час першого покосу скосіть лише самі кінчики трави: низький покіс у цей час може призвести до сильного пожовтіння. Виберіть день, коли на газоні сухо - в цьому місяці достатньо одного-двох покосів.

Також слідкуйте чи не з'явились ознаки грибкових захворювань, при необхідності проведіть обробку.

Квітень

Якщо трава і бур'яни ростуть досить швидко, то в кінці місяця можна приступити до боротьби з бур'янами.

Косіть часто, щоб трава не дуже відростала, на висоту 3-5 см, в залежності від типу газону.

Травень

Продовжуйте регулярні покоси. В травні газон косять раз в тиждень, або й частіше.

У більшості районів - це кращий час для використання гербіциду у боротьбі проти бур'янів. Пам'ятайте, що обприскувати гербіцидом можна по сухій траві, при вологому грунті і в сонячну і тиху погоду. В травні грунт зазвичай буває вологий, але, якщо він сухий, то вже можна починати полив газону.

Червень

Переходимо на літній графік покосу. Якщо грунт вологий, косити потрібно раз на тиждень. Якщо на дворі суха погода, то можна дещо рідше косити, а також треба збільшити висоту покосу до 4-5 см.

Червень - час літнього підживлення і обробки проти бур'яну. Якщо газон блідий, додайте швидкодіюче азотне добриво (наприклад селітру аміачну) або фірмове рідке добриво. Можна вибірково обприскати гербіцидом бур'яни, що вціліли після попереднього обприскування.

Регулярно рівняйте траву по краю газону, не забувайте про полив у суху погоду.

Липень

Регулярно по літньому косіть газон не дуже коротко. Якщо раптом виникла проблема з появою конюшини, мшанки, молочаю, то застосуйте хороший гербіцид вибіркової дії.

Серпень

Догляд такий же, як і в липні: Косите, поливаєте, підживляєте. Серпень - крайній термін для застосування гербіциду і внесення азотного добрива. В кінці серпня можна почати сіяти траву. Також у цей період можуть активізуватися грибкові захворювання, особливо іржа та борошниста роса на газоні. Від цих захворювань потрібно обробити фунгіцидами (наприклад "Амістар екстра", "Коронет", "Тебукур")

Вересень

У цьому місяці починається перехід до осінньої програми догляду - косити треба дещо рідше. Висоту покосу можна повернути до весняного рівня.

Можуть активізуватись дощові хробаки, змітайте купки землі мітлою. Якщо трава бліда і рідка, додайте підживлення. В середині або в кінці місяця, коли часто йдуть дощі, займіться ремонтом газону. Від горбиків, ям, нерівних країв і прогалин можна позбутися коткуванням та мульчуванням.

В вересні на будь-якому газоні рекомендуємо спочатку провести скарифікацію.

Якщо на газоні з'явились ділянки хворої трави, обробіть їх системним фунгіцидом.

Жовтень

В жовтні закінчуються регулярні покоси. Підживлюйте газон осіннім безазотним добривом, відремонтуйте його і закінчіть скарифікацію, якщо ви не зробили цього в минулому місяці. Приберіть опале листя. Якщо на газоні є мох, в цей час потрібно застосувати дихлорофен.

Посів трави на молодому газоні вже повинен був бути завершеним, але ідеальний час для укладання рулонних газонів лише починається.

Листопад

Якщо погода не морозна і не дощова, а поверхня газону не розкисла, один раз покосіть газон, встановив леза газонокосарки вище ніж зазвичай (рекомендуємо на висоту 5 см.). Пора почистити і змазати косарку та інше садове обладнання перед зимою. Продовжуйте змітати землю від дощових хробаків та листя, що залишилось.

Сіяти траву в листопаді уже пізно, але для укладання дернини - це хороший час.

Грудень

Якщо не враховувати збору листя, грудень - спокійне завершення року. Не ходіть по замерзлому чи мокрому газону. В хорошу погоду можна ще укласти рулонний газон.